خواص دارويي و غذايي روغن زيتون

جديدترين خبرها درباره روغن زيتون

روغن زيتون جزو روغن‌ هاي مغذي است كه بر حسب تصادف در كشورهاي مديترانه ‌اي مصارف بسيار دارد.

اما اين كه چه‌ قدر، چند بار و چه نوعي از آن مصرف شود، بين افراد بسيار متفاوت است.

خيلي‌ ها اصلا از روغن زيتون خوش ‌شان نمي ‌آيد و در عوض بعضي‌ ها دوست دارند به جاي سس، روي سالاد خود روغن زيتون بريزند.

مدام مي ‌شنويم كه در رژيم غذايي خود روغن زيتون را جايگزين ساير روغن‌ها كنيد.

مزايا و خواص آن را هم زياد شنيده‌‌ايم اما چه رازي در اين روغن نهفته است كه سبب شده روي مصرفش اين قدر تاكيد شود؟

در اين مقاله قصد داريم شما را با جديد ترين اخبار در اين باره آشنا كنيم.

زيتون و قلب

نقش روغن زيتون در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ هاي قلبي از مدت‌ها پيش اثبات شده است.

بيماري ‌هاي قلبي به طور عمده در اثر راديكال ‌هاي آزاد و وجود كلسترول بد ايجاد مي ‌شوند.

اما دانشمندان پرتغالي دانشگاه پورتو به تازگي دريافتند كه در روغن زيتون نوعي آنتي اكسيدان وجود دارد كه گلبول‌ هاي قرمز خون را از صدمه ديدن محافظت مي ‌كند.

به گفته اين محققان روغن زيتون داراي نوعي ماده به نام DHPEA-EDA است كه نقش مهمي در محافظت از گلبول‌ هاي خوني كه مستعد آسيب‌ هاي اكسيداتيو هستند، دارد.

دانشمندان قبلا اثر محافظتي روغن زيتون روي قلب را كشف كرده بودند، اما اكنون دليل اين حفاظت را بهتر درك مي ‌كنند.

به اين ترتيب كه مصرف 25 سي‌سي، يعني 2 قاشق غذاخوري روغن زيتون در روز به مدت يك هفته سبب كاهش چشمگير كلسترول و افزايش آنتي اكسيدان‌ هاي خون مي ‌شود.

نقش حفاظتي از معده، لوزالمعده و كيسه صفرا

روغن زيتون تنها روغني است كه توسط معده بسيار خوب تحمل مي ‌شود. در واقع روغن زيتون عملكرد محافظتي براي معده داشته و اين ارگان را از زخم و التهاب حفظ مي ‌كند.

اين روغن سبب افزايش ترشح صفرا و هورمون ‌هاي لوزالمعده مي ‌شود و بهتر از هر دارويي از اين دو عضو محافظت مي ‌كند، در نتيجه مي ‌تواند از تشكيل سنگ ‌هاي صفراوي نيز جلوگيري كند.

راز زيبايي زيتون

اگر به دنبال ماده طبيعي براي زيبايي و شادابي پوست خود هستيد، بدانيد كه روغن زيتون از دير باز براي حفظ شادابي و طراوت پوست موثر بوده و هم‌ اكنون در توليد لوازم آرايشي و بهداشتي كاربرد دارد، اما اگر مي ‌خواهيد طبيعي ‌ترين و بهترين كرم و ماده آرايشي را براي طراوت پوست خود انتخاب كنيد، مي ‌توانيد به پوست خود روغن زيتون بماليد. روغن زيتون مانع از خشكي پوست شده و رطوبت كافي را به پوست مي ‌رساند.

امروزه در بسياري از شامپوها، روغن‌ هاي حمام، لوسيون‌ ها، صابون‌ ها، روغن ‌هاي ماساژ و روغن ‌هاي ناخن و حتي براي درمان بيماري ‌هاي ناخن از روغن زيتون استفاده مي‌ شود. اين روغن به دليل داشتن پلي ‌فنول‌ ها از آسيب‌ هاي پوستي كه ممكن است در مواجهه با نور خورشيد ايجاد شود، جلوگيري مي ‌كند.

پوست وقتي صدمه مي‌ بيند كه سلول‌ هايش تخريب شود، بنابراين پلي فنول‌ هاي موجود در كرم‌ هاي ضدآفتابي كه از روغن زيتون تهيه مي ‌شوند، مانع از آسيب‌ هاي پوستي مي گردند.

در يونان باستان، مصر و روم از اين ماده براي زيبايي پوست زنان استفاده مي ‌شد، بنابراين نرمي پوست و حفظ خاصيت ارتجاعي آن و از بين بردن خشكي پوست و مو از ديگر خواص روغن زيتون است.

در پخت‌ و ‌پز

روغن زيتون بهترين روغن براي پخت و پز است. اين روغن با بوي قوي مي ‌تواند براي پختن ماهي و ساير مواد غذايي بودار مورد استفاده قرار گيرد. بنابراين به جاي استفاده از كره و روغن ‌هاي جامد مي‌ توانيد از روغن زيتون براي پخت و پز استفاده كنيد. حتي مي ‌توانيد در تهيه كيك از اين روغن بهره ببريد.

بهتر است از حرارت دادن زياد روغن زيتون پرهيز كنيد و براي استفاده از حداكثر مزاياي اين روغن خوش‌ مزه، با حرارت ملايم و به تدريج غذاها را آماده كنيد. حرارت دادن زياد روغن زيتون، بوي آن را از بين مي ‌برد، بنابراين اگر طعم روغن زيتون را نمي ‌پسنديد، مي‌ توانيد از نوع ارزان ‌تر و روشن‌ تر روغن زيتون استفاده كنيد.

خوب است بدانيد كه حرارت دادن زياد نه تنها به روغن زيتون، بلكه به همه مواد غذايي سبب كاهش مواد مغذي موجود در آنها مي ‌شود. سرخ كردن هم بدترين نوع آماده كردن غذا است. پس اگر با روغن زيتون قصد آماده كردن غذا را داريد، آن را به آرامي بپزيد. مصرف اين روغن روي انواع سالاد بهترين راه لذت بردن از طعم آن و رسيدن به مزاياي مفيدش است.

بسياري از ما نمي ‌دانيم روغن زيتون را در كجا نگه داريم، اما به طور مسلم، گرما واكنش ‌هاي شيميايي را افزايش داده و سبب تخريب مواد غذايي مي‌ شود، بنابراين بهتر است روغن زيتون در ظرفي شيشه ‌اي در كابينت و در فضايي خشك، سرد و تاريك قرار دهيد و هر روز پس از استفاده مجددا در جاي خود بگذاريد. مي ‌توانيد روغن زيتون را در يخچال قرار دهيد، اما قرار دادن طولاني‌ مدت آن در يخچال ممكن است سبب تشكيل كريستال ‌هايي در روغن شود كه البته با گذاشتن آن در محيط آشپزخانه، دوباره به حالت اوليه برمي‌ گردد.

انواع روغن زيتون

* روغن زيتون بر حسب خالص بودن و كيفيت داراي چند نوع است. "روغن زيتون سرد يا بكر (virgin) يا مادر" كه با فشار زياد از زيتون ‌ها خارج مي ‌شود و اين روغن از نظر كيفيت بهترين نوع روغن زيتون است.

* نوع ديگر روغني است كه وقتي در اثر فشار زياد، مقداري روغن از زيتون ها استخراج شد، زيتون ها را با آب مخلوط كرده و آن ها را دوباره تحت فشار قرار مي‌ دهند تا روغن آن خارج شود. اين روغن از نظر كيفيت پايين ‌تر از روغن نوع اول است و پس از تصفيه به مصرف خوراكي مي ‌رسد. به همين دليل به آن "روغن تصفيه شده" (refined) مي گويند.

خريد روغن زيتون

وقتي مي‌ خواهيد روغن زيتون بخريد، نوع بكر آن را انتخاب كنيد. اين روغن بدون حرارت دادن يا اضافه كردن ماده شيميايي تهيه شده و داراي طعم و مزه قوي است. رنگ آن هم همان‌ طور كه گفته شد سبز يا زرد تيره است.

روغن زيتون‌ هايي كه رنگ‌ روشن ‌تر دارند، روغن‌هايي با كيفيت پايين ‌تر هستند كه تصفيه شده اند و داراي كيفيت روغن زيتون بكر نيستند.

اما روغن زيتون از هر نوعي كه باشد، در مقايسه با روغن‌هاي ديگر، مفيدتر است.

 

منبع: بخش تغذيه و سلامت تبيان

اخبار موادغذايي و سلامت

براي عضويت در خبرنامه و اطلاع از آخرين اخبار مواد غذايي و سلامت به لينك زير مراجعه نماييد

بیشتر...

سفارش

جهت ثبت سفارشات جديد ، از طريق اين بخش اقدام نماييد

بیشتر...

شبكه نمايندگان

براي يافتن نزديك ترين نمايندگي به خود لطفا لينك زير را كليك نماييد .

بیشتر...