خواص آلوورا

همه چيز در باره آلوئه ورا

آلوئه‌ورا گياهي است كه به طور چشمگيري به حفظ سلامتي و درمان بيماري‌ها كمك مي‌كند.

 

 

 

سلامتي گنجينه‌اي است كه بايد به شدت از آن محافظت كنيم. همه ما مي‌دانيم كه روزانه بايد به مقدار كافي پروتئين، سبزيجات و ميوه به بدن برسد؛ اما به راحتي چند نفر از ما اين كار را انجام مي‌دهيم؟ چند نفر از ما روزي دو ليتر آب مي‌نوشيم؟ آلوئه‌ورا گياهي است كه به طور چشمگيري به حفظ سلامتي و درمان بيماري‌ها كمك مي‌كند. اين گياه حاوي بيش از 200 فاكتور بيوشيمي ضروري شامل مواد معدني، آمينواسيدها، ويتامين‌ها، آنزيم‌ها و پروتئين‌هاست. آلوئه‌ورا از ريشه واژه عربي «alloeh» به معني ماده تلخ درخشان گرفته شده است.

مواد تشكيل دهنده
اين گياه حاوي مواد زير است: (در تايلند آلوئه‌ورا را دم كروكوديل و در اندونزي زبان كروكوديل مي‌نامند).
ويتامين‌ها: B12, E, C, D, A. به ندرت گياهي پيدا مي‌شود كه حاوي اين همه ويتامين‌ها باشد.
آنزيم‌ها: آنزيم‌هاي موجود در اين گياه به شكستن چربي و هضم آن كمك مي‌كنند. مواد معدني شامل: كلسيم، سديم، پتاسيم، روي، منيزيم، كروم، آهن، آنتي‌اكسيدان شكر: آلوئه‌ورا داراي مونو و پلي‌ساكاريدها است. آلوئين و امودين موجود در گياه، خاصيت آنتي‌ويروسي دارند. Lignin : به خودي خود اين ماده بي‌اثر است و فقط تأثير نفوذپذيري دارد و باعث مي‌شود مواد مغذي آلوئه‌ورا جذب پوست شده و راحت‌تر نفوذ كنند.
Saponins: 3 درصد از مواد آلوئه‌ورا را تشكيل داده است و خاصيت پاك‌كنندگي دارد و به عنوان يك آنتي‌باكتري و ضدميكروب عمل مي‌كند. اسيدهاي چرب: كلسترول، كمپسترول سيسوسترول و ليپوئل موجود در گياه از عوامل ضدالتهاب مي‌باشند.
اسيد ساليسيلك: عملكردي شبيه آسپرين دارد. آمينواسيد: بدن به 22 نوع آمينواسيد نياز دارد كه اين گياه حاوي 20 نوع از آنهاست و 7 نوع از 8 نوع آمينواسيدي را كه بدن قادر به توليد آن نيست، در خود دارد.

مصارف
آلوئه‌ورا معمولاً مصرف زيبايي دارد و در نرم‌كننده‌ها، صابون‌ها و شامپو‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اما تعجب نكنيد اگر بگوييم از آن در درمان سرطان هم استفاده مي‌شود. اين گياه با از بين بردن تومور رشد اين بيماري را به تعويض مي‌اندازد. «آلوري» دارويي است كه به همين منظور از گياه آلوئه‌ورا ساخته شده است. ماده شيميايي موجود در آلوئه‌ورا (لكيتين و آموتين) باعث كاهش رشد تومور در سرطان پوست مي‌گردد. مصرف خوراكي آلوئه‌ورا در درمان سرطان سينه، سرطان خون و سرطان تخمدان بسيار مفيد است.

براساس پژوهشي كه در دانشكده پزشكي توكيو انجام شد، نوعي پروتئين در آلوئه‌ورا وجود دارد كه باعث تحريك سيستم ايمني بدن مي‌شود (اين كار به طور طبيعي توسط ليمفوسيت‌ها، انجام مي‌گيرد و اين تحريك منجر به از بين رفتن سلول‌هاي سرطاني و افزايش گردش خون در قسمت‌هاي آسيب‌ديده مي‌گردد. آلوئه‌ورا به صورت ژل، كرم، نوشيدني، كپسول و مواد آرايشي در بازار يافت مي‌شود، ولي ژل و كرم آن بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد (به علت وجود كربوهيدرات فراوان اين گياه در ساخت لوازم آرايشي به كار مي‌رود). آلوئه‌ورا به عنوان يك آنتي‌اكسيدان عمل كرده و سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند. حتي اگر هيچ بيماري و مشكلي نداريد، استفاده از اين گياه شما را سرزنده‌تر و بشاش‌تر خواهد كرد.

آلوئه‌ورا همچنين كمك زيادي به پاكسازي سيستم گوارشي مي‌كند و براي كاهش وزن مناسب است؛ زيرا ميزان متابوليك سيستم گوارش را افزايش مي‌دهد و آن را وادار به سوختن انرژي مي‌كند. با استفاده از اين گياه مي‌توانيد از دست نقاط ريزي كه در اثر بالا رفتن سن در صورت شما ايجاد مي‌شود، خلاص شويد. از چهل‌سالگي به بعد، با بالا رفتن سن، روي پوست لكه‌هاي قهوه‌اي ريزي پديد مي‌آيد كه دردناك و يا خطرناك نيستند، اما گاه ممكن است تبديل به سرطان پوست شوند و ما از آنها غفلت كنيم؛ بنابراين به محض ديدن اين لكه‌ها با پزشك مشورت كنيد. اگر مشكل خاصي وجود نداشته باشد، با استفاده از ژل آلوئه‌ورا به مدت يك ماه، دوبار در هفته خواهيد ديد چقدر آسان اين لكه‌ها از بين خواهند رفت. مي‌توانيد براي تأثير بيشتر، ژل را با آب پياز، آب ليمو و يا آب سيب مخلوط كنيد.

آلوئه‌ورا برطرف‌كننده اسهال و يبوست نيز هست. با خوردن آب آلوئه‌ورا، تمامي بافت‌هاي آسيب‌ديده، از دهان تا روده، ترميم مي‌شود. امروزه در سواحل آمريكا اين گياه به وفور يافت مي‌شود؛ زيرا اكثر افراد براي جلوگيري از آفتاب سوختگي از اين گياه استفاده مي‌كنند.

خواص آلوئه‌ورا

 

 

درمان التهابات پوستي، اگزما، سوختگي، نيش حشرات، زخم‌ها، عفونت‌هاي پوستي، درمان آكنه، تحريك سلول‌هاي پوست و دوباره‌سازي آنها، -بهبود آفتاب سوختگي، كمك به رفع خشكي و ترك پوست و نرمي و شفافيت آن، جلوگيري از ايجاد چين و چروك پوست، از بين برنده دانه‌هاي سياه پوست و كاهش حساسيت‌هاي پوستي، درمان سرطان، درمان تنگي نفس، پايين‌آورنده قندخون، درمان عفونت‌هاي زنانه، درمان تبخال، استفاده به عنوان ژل اصلاح، كاهش آبريزش بيني، كاهش درد آرتروز و رماتيسم و ... از آلوئه‌ورا به عنوان تميز‌كننده مو نيز استفاده مي‌شود. اين گياه موهاي آسيب‌ديده را ترميم كرده، چربي پوست را كاهش مي‌دهد و پوست سر را مرطوب نگه مي‌دارد. ژل آلوئه‌ورا باعث تحريك رشد مو مي‌شود و از كچلي جلوگيري مي‌كند و زيبايي طبيعي را به مو برمي‌گرداند.

ژل اين گياه را به كف سر بماليد و سي‌دقيقه صبر كنيد و سپس بشوييد. اين ژل باعث توازن ph كف سر مي‌شود و به همين دليل براي انواع موها مناسب است. اين ژل نه تنها باعث از بين رفتن شوره سر مي‌شود، بلكه به درمان نوعي كچلي به نام «Soborrhie» نيز كمك مي‌كند. اين نوع كچلي به علت چربي زياد پوست ايجاد مي‌شود و عوامل طبيعي همچون گرما، سرما، تغذيه و بادهاي خشك باعث نازكي مو شده و مو مي‌ريزد كه با استفاده از ژل آلوئه‌ورا ميزان ph كف سر تنظيم شده و چربي پوست كاهش مي‌يابد و همچنين باعث ضخيم شدن مو نيز خواهد شد. البته توجه داشته باشيد كه اگر دليل كچلي مو، مسائل ژنتيكي باشد، آلوئه‌ورا تأثير چنداني نخواهد داشت.

در آزمايشگاه كارنيگتون آمريكا تحقيقاتي به عمل آمد كه در بيماران مبتلا به ايدز، پلي‌ساكاريد موجود در آلوئه‌ورا مي‌تواند پاسخگويي سيستم ايمني بدن را افزايش دهد (اين مساله هنوز اثبات نشده است). پلي‌ساكاريد موجود در گياه به عنوان يك مرطوب‌كننده نيز عمل كرده و پوست را هيدراته و فيبرهاي الاستين و كلاژن مي‌سازد كه اين فيبرها به از بين رفتن چين و چروك كمك مي‌كنند.

كشت آلوئه‌ورا
آلوئه ورا در مناطق آب و هوايي خشك، مثل آفريقا و هند رشد مي‌كند. داراي برگ‌هاي ضخيم به رنگ سبز تيره مي‌باشد كه انتها و ابتداي برگ سفيدرنگ و يا بي‌رنگ‌است. از قرن 17 به بعد، استفاده از اين گياه در سرتاسر دنيا باب شد و امروز در برزيل، پاراگوئه، نيجريه، جامائيكا، كنيا، استراليا، تايلند، پاكستان، بنگلادش، آمريكا، هند و مكزيك نيز پرورش داده مي‌شود. آلوئه‌ورا براي رشد نياز به آب بسيار بسيار كمي دارد و در برابر هجوم حشرات بسيار قوي است و از باران و آفتاب مستقيم بايد به دور باشد. اين گياه در طول زمستان بي‌حركت است. آب اين گياه به صورت ژل در برگ‌هاي گياه ذخيره مي‌شود.

بيش از 250 نوع از گياه آلوئه‌ورا در دنيا وجود دارد كه فقط 5 نوع آن اين خواص را دارا هستند. اين گياه دشمن جنگل است و فقط در مناطق خشك رشد و نمو مي‌كند. تعداد برگ‌هاي اين گياه در هر بوته بين 12 الي 16 عدد متفاوت است و هر برگ بيش از 3 پوند وزن دارد.

موارد منع مصرف

آلوئه‌ورا در بعضي افراد ايجاد حساسيت مي‌كند ابتدا كمي از ژل آلوئه‌ورا را به پشت بازوي خود بماليد؛ اگر بعد از 20 دقيقه قرمزي و يا خارشي در پوست خود مشاهده نكرديد، مي‌توانيد با خيال راحت از آن استفاده كنيد. افراد مبتلا به بيماري‌هاي كبد، افراد زير 12 سال، مصرف زياد اين گياه باعث عوارضي همچون قرمزي ادرار، كم آبي بدن و ضعف جسمي مي‌شود. در صورت استفاده از داروهاي قلب و يا داروهاي كاهش دهنده پتاسيم، لانوكسين، ديگوكسين، لاتوكسين، نبايد آلوئه‌ورا را مصرف كرد. اين گياه ميزان قندخون را پايين مي‌آورد؛ به خصوص اگر همراه با داروهاي كاهش‌دهنده قندخون استفاده شود. معايب استفاد از آلوئه‌ورا را به طور كلي نمي‌توان عنوان كرد، زيرا استفاده از يك محصول طبيعي ممكن است در افراد مختلف واكنش‌هاي متفاوتي ايجاد كند.

نظر دانشمندان در مورد آلوئه‌ورا

 

 

ماروين، يكي از نويسندگان علوم تغذيه از دانشكده Nebrasla، معتقد است آلوئه‌ورا يكي از بهترين ژل‌هاي پوستي است كه باعث كاهش سوزش آفتاب سوختگي و نيش حشرات مي‌شود. اين ژل را به پوست بماليد و بعد از 15 دقيقه كه خشك شد، آن را بشوييد. آب ميوه آلوئه‌ورا باعث تسكين حالت تهوع و همچنين سوزش و درد معده مي‌شود. «paacelsus»، پدر علم داروشناسي، بر اين باور است كه آنچه انسان براي سالم بودن به آن نياز دارد، در اين گياه يافت مي‌شود.

چندي پيش پژوهش در دانشكده پزشكي هاروارد صورت گرفت كه در آن اعلام شد با بالا رفتن سن ميزان اسيدهيدروليك معده كاهش مي‌يابد و به همين دليل افراد مسن دچار ناراحتي‌هاي گوارشي، سوزش معده و هضم ناقص غذا مي‌شوند كه به دنبال آن پيري پوست، آلرژي، آكنه و ... به سراغ‌شان مي‌آيد. سلامتي ما به غذائي كه روزانه مصرف مي‌كنيم و موادي كه جذب سلول‌هاي بدن ما مي‌شود، بستگي دارد. تعجب خواهيد كرد اگر بدانيد با خوردن آلوئه‌ورا چقدر سريع اين مشكلات حل خواهند شد.

دكتر ايوان دانهوف، پزشكي است كه بيش از 30 سال مشغول ساخت انواع و اقسام لوازم آرايشي و كرم‌هاي ساخته شده از آلوئه‌ورا مي‌باشد و هرگاه محصول جديدي توليد مي‌شود، كمي از آن را براي تست به دست چپ خود مي‌مالد و اكنون بعد از گذشت 30 سال مي‌گويد كه يك دست او دست يك جوان شاداب 30 ساله است و دست ديگر او دست پيرمرد 70 ساله! دكتر پيتر آدرتون، اخيراً در دانشكده آكسفورد مطالعاتي روي آلوئه‌ورا انجام داده و كتابي نيز در همين زمينه به چاپ رسانده است.

در اين كتاب آمده است: همسر من اكثراً دست خود را با فر مي‌سوزاند و آثار اين سوختگي تا مدت‌ها روي دست او باقي مي‌ماند تا اينكه استفاده از ژل اين گياه را به او پيشنهاد كردم و خيلي زود متوجه شدم كه سوختگي و آثار آن چقدر سريع از بين رفت. بي‌دليل نيست كه اين گياه به نام‌هايي همچون گياه سوختگي، گياه زندگي و گياه دارويي معروف است.

اخبار موادغذايي و سلامت

براي عضويت در خبرنامه و اطلاع از آخرين اخبار مواد غذايي و سلامت به لينك زير مراجعه نماييد

بیشتر...

سفارش

جهت ثبت سفارشات جديد ، از طريق اين بخش اقدام نماييد

بیشتر...

شبكه نمايندگان

براي يافتن نزديك ترين نمايندگي به خود لطفا لينك زير را كليك نماييد .

بیشتر...